تبلیغات
دنا نیوز - بررسی موانع و ارائه راهکارهای توسعه ی فرهنگی استان کهگیلویه و بویراحمد/فقر بیشمار، در سایه ثروت فراوان/ آیا با تغییر نام تاریخی استان، مشکلات نیز حل خواهند شد؟! / انجمن های هنری-فرهنگی به چه جرمی تا کنون خانه بدوش بوده و همچنان هستند/ به خواسته های به حق مردم می بایست تمکین نمائیم. نه در موسوم های تغییرات مدیران استانی و یا انتخابات، غالباً مردم باور شویم؟

:درباره وبلاگ

:آرشیو

:طبقه بندی

:نویسندگان

:آخرین پستها

آماروبلاگ

چهارشنبه 26 مرداد 1390-09:22 ب.ظحشمت الله رحیمی بویراحمدی(نویسنده و شاعر خطه زاگرس)-قسمت دوم:
پیامدهای فرهنگی ـ اجتماعی: اینک در این عرصه تاریخی، بویژه موضوع توسعه ی فرهنگی استان کهگیلویه و بویراحمد آیا صرفاً با برگزاری جلسات و همایش ها، چگونه و تا چه میزان می توان پاسخی مثبت و قانع کننده برای مردم استان به ارمغان آورد، که موجب توسعه و پیشرفت، همدلی و ثبات در اقصی نقاط استان منجر گردد. در این مجال اندک، صرفنظر از تلاش برای ارائه یک راه حل بهینه، کوششی نیز می باشد، تا توصیه هایی برای تعمق و تأمل متصدیان امور از تهران تا استان کهگیلویه و بویراحمد دایر بر اتخاذ تصمیم شایسته پیشنهاد می گردد:
۱-اگر مهمترین عوامل عدم توسعه‌ی استانی با این هدف که برای رفع مشکلات عدیده در استان از جمله توسعه ی فرهنگی با برخی همایش ها، جشنواره‌ها تا کنون  برگزار گردیده، آیا با آن اقدامات  چه میزان مشکلات اساسی نیز مرتفع شده است؟ اگرچه تغییرات ساختاری برای کارکرد مؤثر نهادهای اجرایی، فرهنگی، سیاسی، اجتماعی، اقتصادی، آموزشی و … ضرورت داشته، با این وجود قاطبۀ مردم استان طبعاً به پیشرفت توسعه همه جانبه بالاخص در حوزه فرهنگ را نیز مطالبه خواهند داشت. البته باید شور و شعور مردم سلحشور و با فرهنگ این استان را در نظر گرفت و همینطور محترم دانست. متأسفانه جماعتی با سرعت مافوق سیارات  در طول دهه ها و سالهای اخیر درصدد بوده است، همان پروسه پروستوریکا (تغییر ساختار) فرهنگی و به بهانه تغییر نام استان را به منظور کلیا نتالیسم (هوادار پروری) و با روش اگوسانتریستی (خود محوری) بدون لحاظ نمودن خواسته اکثریت مردم استان تصمیم به تغییر نام کهگیلویه و بویراحمد را داشته است؟! آیا با تغییر نام تاریخی استان، مشکلات نیز حل خواهند شد؟!
۲- از این رو اتخاذ سیاستی خردمندانه در کوتاه مدّت، میان مدّت و دراز مدّت استوار و پیوسته، به نظر می رسد در پشتیبانی از رفع معضلات فرهنگی استان در شرایط مناسب و به هنگام پیش آمدن فرصت ها (هر میزان فرصت اندک و حتی مقطعی باشد) می تواند مؤثر واقع شود.
۳- از جمله چالش هایی که همواره استان کهگیلویه و بویراحمد، محروم و عقب مانده در اجرای برنامه توسعه ی فرهنگی با آن نیز مواجه می باشد، بدون تردید مسأله فقر و محرومیت اقشار قابل توجهی از افراد استان را در برمی گیرد. (رجوع شود به افراد محترم تحت تکفل سازمان‌ها و نهادهای حمایتی!) از سوی دیگر رهایی از معضلات فراوان عدم توسعه‌ی فرهنگی قطعاً نیاز به سرمایه گذاریهای زیربنایی و کلان در مقابل فقر موجود در استان کاملاً محسوس است. در عین حال امکان چنین اقدامی را می توان به رفع محرومیت و مشکلات عدیده راه حل عملی دانست.
۴- هرچند پاسخگویی به برخی مدعاهای غیر علمی و همچنین کلی گوئیهای رایج درمورد توسعه ی فرهنگی استان از این زاویه تنها فقط و فقط وقت تلف کردن است. در همین ارتباط برای اثبات این مدعا، آیا موافقان تغییر نام استان به خودشان این افتخار را داده است، که به میان قاطبه ی مردم شریف استان در جهت سازماندهی و همچنین تهیه طرحهایی جامع، علمی و ضروری حضور یافته تا واقعیت موضوع تبیین و آشکار گردد؟ پسندیده نیست خدای ناکرده شاهد باشیم عده‌ای بروش پتریالیسم (قیم مأبی) در پشت میزهای رنگارنگ، اتاق های زیبا و شیشه ای به توسط برخی مدعیان خدمت اقدامی صورت گیرد، که همچنان فرسنگها فاصله به آنچه می شود آشکارا پیداست. از این منظر همگان به اعتقادات و خواسته های به حق مردم با فرهنگ استان قاعدتاً می بایست تمکین نمائیم. نه اینکه در موسوم های تغییرات مدیران استانی و یا انتخابات، غالباً مردم باور شویم؟
۵- استان کهگیلویه و بویراحمد با دارا بودن سه گونه طلای ناب، طلای آبی، طلای سبز و طلای سیاه  در منطقه جنوب غربی ایران زمین پس از گذشت قرن ها، دهه ها و سالها تاکنون عقب نگه داشته شده، آیا جایگاه عدم توسعه ی همه جانبه آن هم در ردیف آخرین استان های کشور برای ما مدال افتخار بوده است؟!؟ بدین منظور، چرا و چگونه عزمی راسخ در حریم قانون؛ با توجه به استعدادها و پتانسیل های بالقوه استانی و کشوری تا کنون برداشته نشده است؟ بیاییم با این مردم شریف صادقانه اعلام نماییم، به کدامین موانع و مشکلات تاکنون نخواسته و یا نتوانسته ایم حقوق حقۀ این مردم غیرتمند و وفادار به اهل بیت (ع) را به آنها عرضه نمائیم؟ در این قسمت مبحث باید اذعان داشت، که متولیان امور فرهنگی استان با این روند که در پیش دارند، قطعاً نمی تواند از این فضای موجود بیرون بیایند، بنابراین نیاز به سعه صدر، تعامل، همفکری، همگرایی و … می باشد، و قاطعانه باید اعلام داشت که ما همچنان به فضاسازی فرهنگی در استان نیاز مبرم داشته، آیا متولیان امور فرهنگی استان کهگیلویه و بویراحمد در خدمت توسعه ی فرهنگی هستند؟ آیا انجمن های هنری-فرهنگی به چه جرمی تا کنون خانه بدوش بوده و همچنان هستند؟! و محل فعالیت رسمی آنان چندین سال است که اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان آن را تصاحب نموده است؟
فقر بیشمار، در سایه ثروت فراوان:
بر این اساس، استان کهگیلویه و بویراحمد با دارا بودن سه گونه طلای ناب:
۱- طلای آبی: در استان حدود ۱۷-۱۶ هزار کیلومتر مربع وسعت خاکی و ازجمله پرآبترین مناطق جنوب غربی کشور می باشد. که خوشبختانه بیش از ۱۷-۱۶ رودخانه جریانی و پرآب از محور شرق و شمال غربی استان به جنوب و جنوب غربی استان به آبهای گرم خلیج فارس جریان می یابد. حال این سؤال پیش خواهد آمد، آیا کدامین اقدامات اساسی تاکنون به جهت بهره وری و آبیاری دشت های مناسب پربازده مناطق استان صورت پذیرفته است؟ افزون بر آن با این همه سرمایه ی عظیم خدادادی طبعاً می توان استفاده بهینه با نگرش علمی و با ایجاد فرصت های مطالعه و اجرا و همچنین اقدامات کارشناسی با عزمی راسخ در عین برداشتن گامهای شایسته، برای مردم فهیم استان انجام پذیرد. با این حال سد بزرگ کوثر دراستان احداث گردیده. نامش برای استان ما و نانش برای، …؟! آیا چه میزان مردم استان از این سد معروف منتفع شده است؟
۲- طلای سبز: استان کهگیلویه و بویراحمد با داشتن حدود یک میلیون و هفتصد هزار جنگل و مرتع که از این میزان حدود ۹۹۷ هزار هکتار آن جنگل نسبت به سطح و مساحت رتبه ی نخست در کشورکه از این میزان حدود، ۲۵% از جنگل های زاگرس، ۸% از جنگل های کل کشور، که درختان انبوه بلوط ۸۰% جنگلهای استان و به میزان ۷۲۰ میلیون اصله درخت می باشد. از این رو، استان با داربودن بیش از ۲۲۰۰ گونه گیاهی که در حدود ۷/۱ گونه های گیاهی موجود در کشور را شامل می باشد. به صراحت ادعا شود بی نظیر بلکه کم نظیر بوده، که ما تاکنون نتوانسته ایم از این همه سرمایه های خدادادی برای این مردم فهیم استان، اقدامی در ایجاد فرصت های راهبردی و بهینه انجام رسانیم. زیرا جنگلهای وسیع، متنوع، پرجاذبه و طبیعی، معادن بسیار با عیار عالی، دشت های مناسب و اراضی پربازده، جاذبه های گردشگری، ایرانگردی و جهانگردی و کم نظیر در جنوب غرب ایران زمین از جمله در دامنه های دنای استوار و زاگرس با عظمت که همگان شاهد آن نیز هستیم. و نام بسیار زیبا و بزرگ یاسوج  ( پایتخت طبیعت ایران) را همگان به اتفاق برآن نهاده ایم؟! بیائیم و خودمان را به تأمل واداشته و صراحتاً به مردم اعلام کنیم، آیا با وجود سرمایه های غنی موجود، چرا و چگونه تاکنون در زمینه ی بهره وری مناسب و علمی در این زمینه و بلحاظ اجراء بنوعی تعلل شده است؟!؟ آیا خطوط لوله های گازی – تجارتی در مسیر استان با آن همه هزینه هایش برای استان چه منافعی داشته است متاسفانه با عدم مدیریت متصدیان امور در سالهای گذشته چرا طلای سبزمان دچار خسارت‌های فراوان شد؟!
۳- طلای سیاه: استان کهگیلویه و بویراحمد، دوّمین منطقه ی نفت خیز در سرزمین ایران که حدود ۴/۱ نفت و گاز کشور را تأمین و روزانه حدود ۷۵۰ هزار بشکه نفت و میلیاردهای ریال گازطی یک قرن گذشته تاکنون در شهرستان گچساران از منطقه جنوب استان استخراج و مورد بهره برداری قرار گرفته است، که این میزان تولید بیشتر از کشور همسایه جنوبی قطر و برابر با کشور آفریقایی الجزایر می باشد، که استخراج و بهره برداری این میزان بعنوان سرمایه ی ملی مورد استفاده قرار می گیرد. آیا چه میزان از این سرمایه ی عظیم به مردم استان اختصاص یافته است؟ بر این اساس، اگر هم مبالغی مثلاً (دو در هزار) اختصاص یافته که آیا در کجای استان سرمایه گذاری و یا هزینه گردیده است؟ در عین اینکه استان کهگیلویه و بویراحمد با وجود امکانات غنی بالقوه در پایین ترین رتبه ی توسعه یافتگی کشور قرار گرفته است؟!؟ چند درصد نفت به مردم شریف استان تعلق گرفته است و آیا سهمیه اختصاصی استان کهگیلویه و بویراحمد با استان همسایه غربی(خوزستان ) به لحاظ درصد اختصاصی بطور یکسان نیزمی باشد!
در این قسمت از مبحث؛ و از همه مهمتر و با وجود این مواردی که بیان گردید: قابل توجه و یادآوری استاندار، نمایندگان استان در مجلس و سایر مدیران استان کهگیلویه و بویراحمد، یکبار هم سعادت نصیب مردم شریف این استان شده، گویا برخی مدیران از بکار بردن نام استان عاجز هستند، شایسته است که بیائیم تقویم فرهنگی، اقتصادی، اجتماعی، صنعتی، کشاورزی و… استان را کارشناسانه تهیه و به مبادی امر به جهت انجام کارهای زیربنایی (اساسی) ارائه، تا اقدام عملی صورت پذیرفته تا دیگر اسم محرومیت از استانمان عملاً برداشته شود! با اشاره به این بیت شعر؛
جــهان یــادگار اســـت مــا رفــتنی         بــه مــردم نــماند بــجز مــردمی؟

ادامه دارد…

توضیح: مطلبی که می خوانید از سری یادداشت های بینندگان ما است و انتشار آن الزاما به معنی تایید تمام یا بخشی از آن نیست. بینندگان می توانند ، در مورد نقد یا تایید این مطلب یادداشت خود را بنویسند.
نظرات() 

تاریخ آخرین ویرایش:- -


 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.