تبلیغات
دنا نیوز - نقدی بر افزایش حوادث تلخ در كهگیلویه و بویراحمد

:درباره وبلاگ

:آرشیو

:طبقه بندی

:نویسندگان

:آخرین پستها

آماروبلاگ

یکشنبه 30 مرداد 1390-05:19 ب.ظ   

غلامحسین شاهین: پیرو خبر پخش شده در سایت، مبنی بر قتل انسان وقطع عضو وحوادث گذشته از این دست  برآن شدم تاضمن اعلام انزجار ازچنین حوادثی ،که گاها در گوشه کنار استان اتفاق می افتد، باردیگر برحسب وظیفه نکاتی رایادآور شوم شاید تلنگری باشد به  تصمیم گیران،تاثیر گذاران حوزه فرهنگ ومتولیان این امور ؛ باشد  که مفید واقع گردد.

 

     

 فرهنگ قبیله ای  این استان علی رغم  نقاط مثبت آن ، می تواندآبستن مشکلاتی باشد که بی تدبیری مدیرت در بهره مندی ازپتانسیلهای موجود ،در به ثمررساندن آن موثرخواهد بود . این زنگ خطریست  برای مدیران استانی که می طلبد نسبت به عملکرد خود در حوزه های مختلف تربیتی ،فرهنگی ،اقتصادی واجتماعی تامل بیشتری نمایند .البته چنین اتفاقاتی در جهان امروز ودر گوشه کنار شهرهای و کشور ها مختلف وحتی پیشرفته،اتفاق می افتد وقطعا انسان کشی در هر کجا نکوهیده ومورد مذمت انسان دوستان، بوده وهست.

اما مسئله قابل تامل بررسی علل وعواملیست که منجر به چنین نتایجی می شوند.چرا که ریشه این اتفاقات در وجود بسترهای اجتماعی نهفته است واگر به عمده عوامل، نظری داشته باشیم قطعا در کنارکم رنگ شدن  اعتقادات دینی،وسست شدن بنیاد خانواده،وولنگاریهای مزین شده به ادبیات آزادی وتنشهای مخرب خانوادگی ،نمی توان از تاثیر امر مهم اقتصاد که ناشی از بیکاری است خصوصا در چنین مناطقی که فرهنگ بومی دارند ،غافل ماند.اگر گاها شاهد بروز مشکلاتی از این دست در خانواده های مرفع هستیم بایدریشه ی آنها را در نبود تربیت دینی ویا توجه بیش از حد به اقتصاد دانست .اما کیست که با فرهنگ این منطقه آشنایی مختصری داشته باشد ودینمداری وتربیت دینی را در بطن زندگی مردم ا نکار  کند ،قطعا ساده زیستی وکم توقعی این مردم که ازآموزهای دینیست كه برتارک بلند وروشن این مرزبوم جلوه گری می کند.

اماکجایند موثرین اجتماعی که نه تنها نتوانستند بنای دنیوی مردم را برچنین فندانسیون قوی اعتقادی بنا کنند، بلکه هرروز با عمل کرد خود ودوگانگی در گفتار وکردار ، بی اعتمادی را برای نسل جوان به ارمغان آوردند .آیا بی انصافی است اگر بگوییم که در چنین حوادثی شریکند؟. آیا  این مطلب که: مردم بر دین ملوک خود هستند،شراکت در جرم آقایان را تایید نمی کند؟ البته باید دانست که از جمله عوامل موثردر ساماندهی ساختاراجتماعی ،عدالت اجتماعی در حوزه های مختلف فرهنگی،اقتصادی وحتی سیاسیست؛که بسترسازی جهت تحقق این اهدف در پرتو برنامه ریزی دقیق واجرای  درست  توسط مسئولین خواهد بود.یدک کشیدن عنوان محرمیت پس از این همه سال ،از انقلابی که با ایدئولوژی مبتنی بر ارزشای انسانی و شعار عدالت خواهی توسط پابرهنگان صورت پذیرفته ، نه تنهاجوانان آنروز را ،حتی امروزیها راهم، که باامید ،همه ی تحریم ها را تحمل می کنند غیر قابل قبول بوده وهست.

تا کی باید درکنار هم بنشینیم ومحرومیت های خودمان را با ادبیات مختلف تبیین کنیم .  متاسفانه عنوان محرومیت که ناشی از سهل انگاری مسئولین در طول تاریخ این منطقه بوده ،  برای کسانی که باتنگ نظری  مانع پیشرف این مردم شده اند، به منطقی  پذیرفته  شده مبدل گردیده است. برکسی پوشیده نیست که در طول تاریخ بشریت ودر همان ابتدای دعوت پیامبر اسلام، حامیان به حق  تفکراسلامی، مردم فقیر وستمدیده ای بودند که تمام عمر خود رااجبارا در بندگی فرعونیان ونمرودها وابوجهل ها... سپری نموده و پس از دعوت پیامبربه حق ،تا پای جان از اسلام ودستورهای آن دفاع کردند والبته دراین انقلاب که تداوم انقلاب پیامبرست، همین مردم توانا،در طول 8سال جنگ تحمیلی وپس ازآن هم ،حامیا ن بحق این انقلاب  بوده وهستند...هشیار باشید عملکردتان موجب سرخوردگی مردم از انقلاب نشوند .  

 البته حرکت شتابان به سوی پیشرفت وتحقق آرمانهای امام وشهدا نه تنها در حوزه داخلی بلکه درخارج ازمرزهای ایران برای همگان هویداست .اما به نظر می رسد هنوز در گوشه کنار کشور عزیز اسلامی وجود دارد تفکری که تنها راه و ابزار غلبه بر مردم را ایجاد رعب ووحشت در پرتو تمکن مالی خود ونفوذهای سیاسی می دانند وبا داشتن افراد فریب خورده بعضا تا حدودی مانع تحقق اجرای عدالت می شود وکندی اجرا ویا خدای ناکرده نفوذ وتغییر نتیجه ی احکام، موجب بروز چنین حوادث دلخراشی می شوند که چهره مردم شریف این استان را لکه دار می کند.به خود بیاییم ودر این شبها که پیشوای مومنان علی (ع)، که به درد  بی بصیرتی خوارج ، به خالق خودپناه آورده ، ما هم با عمل خود دل امام عصرمان راخونین نکنیم. فقر ناشی از بیکاری ،جمعیت عظیم جوان را بدلیل نبود منابع درامدی مناسب،در کنار بی عدالتی اجتماعی روز به روز بی هویت تر وگستاختر  نموده وافسار گسیخته می رود تا امنیت جامعه را تهدید  نماید.

مسئولین محترم استان به این آلارمهای ساطع شده از اجتماع گوش فرا دهید .نگاه اشکبارمادران را با درک درست همراه  بااحساس پاسخ دهید. شورای تامین استان ،شهرستانها وبخشها، به خود بیایندوبا دعوت از افراد دانشگاهی وصاحب نظر ،پس از بررسی  کارشناسی این حوادث از یک طرف واقدام قاطع وبه موقع مراجع ذیربط از طرف دیگر مانع بروز چنین حوادثی شویید.

نکته پایانی خطاب به آندسته از مدیرانیست که در گذشته ،با مواجهه شدن به حوادثی کوچک از این نوع سعی کردند با بزرگ نمایی  وتوهین به عموم مردم در شهرستان کهن دیگری،خطاهای تصمیم گیری ،وسوء مدیرت خود  را به گردن فرهنگ منطقه بیاندازند.امیدوارم که چنین اتفاقاتی مارااز تصمیمات سطحی  وبلاهای ناشی از آن محفوظ نمایید.

 
نظرات() 

تاریخ آخرین ویرایش:سه شنبه 1 شهریور 1390 12:10 ق.ظ


 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.